Ostrobramska 91, 04-118 Warszawa

Rekuperacja

Co to jest i jak działa rekuperacja?


 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli inaczej rekuperacja, to nowoczesne, energooszczędne rozwiązanie dla Twojego domu.

Pełen system składa się z kilku elementów:

  • rekuperatora (z wymiennikiem ciepła),
  • czterech rozprowadzających kanałów wentylacyjnych,
  • anemostatów (okrągłych kratek zasysających na sufitach bądź ścianach),
  • panelu sterującego.

Działanie tego systemu polega na tym, że zainstalowany rekuperator w tym samym czasie zaciąga powietrze w dwóch kierunkach:

  • czerpnia (jeden z kanałów) pobiera czyste, świeże z zewnątrz,
  • wyciąg (dzięki anemostatom) odprowadza brudne, zużyte z pomieszczeń.

 

 

 

Wewnątrz rekuperatora przez wymiennik ciepła przepływa zatem jednocześnie, w osobnych kanałach, nagrzany i zimny strumień. Na tym etapie możliwa jest wymiana ciepła i chłodne powietrze z zewnątrz zostaje ogrzane.

 

Następnie przefiltrowane i oczyszczone, rozprowadzane jest do pokoi przez odpowiednio rozmieszczone punkty nawiewne. W tym czasie wyrzutnia odprowadza zużyte już powietrze z rekuperatora na zewnątrz.

 


Dlaczego wentylacja mechaniczna jest lepsza od gruntowej?


 

Rekuperacja to mechaniczne wprawianie powietrza w ruch przy pomocy wyżej opisanego urządzenia. W wentylacji tradycyjnej (inaczej: gruntowej bądź grawitacyjnej), ten ruch opiera się na wytworzeniu odpowiedniego ciśnienia. I tak, ogrzane powietrze zwyczajnie ucieka przez komin, a zimne z dworu dostaje się przez szpary w drzwiach, oknach lub przez nawiercone w futrynach nawiewniki, wychładzając przy tym całe pomieszczenie. W takim rodzaju wentylacji nie ma więc szans na odzysk ciepła. Brakuje też filtrów oczyszczających czy anemostatów pochłaniających niebezpieczne dla zdrowia wilgoć, bakterie i pleśnie. Tym bardziej teraz, gdy nowe technologie pozwalają na budowę szczelnych domów, potrzebny jest system, który zajmie się porządną filtracją powietrza. Wentylacja mechaniczna to rozwiązanie, które zapewni domownikom komfortowe warunki mieszkaniowe i nie narazi ich zdrowia na szwank.


Jakie są korzyści wynikające z posiadania rekuperacji?


 

Inwestując w porządny system wentylacji, warto dobrze poznać jego działanie, ale także zrozumieć, jakie są jego zalety.

Korzystanie z rekuperacji niesie za sobą wiele korzyści, które potrafią przekonać nawet największych sceptyków do tej innowacyjnej instalacji.


Trzy razy „tak” dla wentylacji mechanicznej


 

1. Po pierwsze - „tak” dla świeżego powietrza w domu niezależnie od pogody.

System zapewnia stałą wymianę powietrza, bez względu na to jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz. Instalacja sterownika, pozwala na dostosowanie pracy rekuperatora do indywidualnych potrzeb użytkownika – jeśli domownicy są w pracy, praca wentylatorów jest ograniczona, jeśli organizują kolację dla przyjaciół, system działa intensywniej.
Oprócz tego, rekuperacja pomaga uniknąć start energii, a możliwość zainstalowania gruntownego wymiennika ciepła sprawia, że przy skrajnych temperaturach na zewnątrz do procesu chłodzenia lub ogrzewania powietrza wykorzystana jest energia z gruntu. Dzięki temu zarówno latem, jak i zimą istnieje szansa na utrzymanie optymalnej temperatury w domu.
Brak potrzeby tradycyjnego wietrzenia mieszkania, nie naraża domowników na przeciągi czy dostanie się do środka nieprzyjemnych zapachów z zewnątrz, a także much i innych owadów.

2. Kolejną zaletą systemu rekuperacji jest dużo niższe zapotrzebowanie na energię pierwotną.

Raz wytworzone ciepło można wykorzystać ponownie, a więc już same koszty montażu systemu grzewczego pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy. Mniejsze zużycie energii przekłada się także na niższe nawet o 40% rachunki za ogrzewanie. Dzięki temu rekuperacja to także ekologiczny, przyjazny środowisku system wentylacji.

3. Wisienką na torcie jest gwarancja czystego, zdrowego powietrza w domu.

Jonizacja powietrza pozwala pozbyć się pleśni, bakterii bytowych i wirusów z pokojów. Mechanizm reaguje na zmieniające się warunki wewnątrz i odprowadza nadmierną ilość wilgoci z pomieszczeń, gdy któryś z domowników bierze długą kąpiel lub gotuje.

Filtracja daje również możliwość oczyszczania powietrza zasysanego z zewnątrz. Taka wentylacja pozwala pozbyć się przykrych zapachów i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Założenie filtra o podwyższonej klasie filtracji pozwoli na zatrzymanie nawet do 90% pyłu zawieszonego, co oznacza, że jest to także świetna ochrona przed smogiem.
Decydując się na instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w swoim domu, warto zastanowić się nad kwestią finansową. Na pytanie: ile kosztuje rekuperacja nie ma krótkiej odpowiedzi. Aby przedstawić pełny kosztorys i podać konkretne kwoty, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów.


Za co płacimy?
Opłaty za wentylację mechaniczną można podzielić na trzy składowe, które wpłyną na całkowity koszt takiego rozwiązania:

1. Rekuperator.
Należy wybrać wydajne urządzenie, które poradzi sobie z metrażem i kubaturą domu. Na cenę może mieć wpływ także marka sprzętu.

2. Instalacja.

Pod tym pojęciem kryją się przewody wentylacyjne, anemostaty i filtry, które należy zamontować w budynku. Długość kanałów oraz liczba punktów nawiewnych, a także rodzaj filtrów decydują o tym, w jakiej kwocie zamknie się inwestycja.

3. Montaż.

Sama robocizna to dodatkowa opłata, która znów uzależniona będzie od poziomu skomplikowania instalacji. W niektórych przypadkach płaci się wykonawcy osobno za sam projekt (podstawowy element całego przedsięwzięcia), czasem jednak firmy wykonują taki plan gratis lub odejmują jego koszt od ceny za realizację pełnego zlecenia.

Cena rekuperacji może zamknąć się na przykład w 17 000 złotych w przypadku domku o powierzchni do 150 m2 lub sięgać kwoty 25 000 złotych w przypadku budynków o większym metrażu.

Warto jednak pamiętać, że i te sumy mogą się zmienić, gdy klient zdecyduje się na bardziej zaawansowane filtry zapewniające dokładniejsze oczyszczanie powietrza czy dodatkowe, opcjonalne elementy instalacji, np. gruntowy wymiennik ciepła.

 

Jak patrzeć na koszt rekuperacji?Działanie rekuperacji pozwoli zrezygnować z niektórych okien na rzecz tzw. szkleń stałych - szczelne wykończenie jest bowiem w tym przypadku pożądane. Takie szyby są dużo tańsze, a przy okazji zapewnią lepsze doświetlenie pomieszczeń.
Rzadko wspomina się też o tym, że wykonanie tradycyjnej wentylacji gruntowej niesie za sobą spore opłaty. Zbudowanie kominów, odpowiednia obróbka dekarska to wydatek rzędu 12 000 zł.
Na koniec warto znów wspomnieć o niższych rachunkach za ogrzewanie dzięki inteligentnemu systemowi odzysku ciepła, który wykorzystuje wentylacja mechaniczna.
Analizując opłacalność montażu rekuperacji w swoim domu, warto więc potraktować wentylację mechaniczną jako inwestycję i rozpisać kwoty, które dzięki niej zaoszczędzimy. Może bowiem okazać się, że na przestrzeni lat, koszt tego przedsięwzięcia się zwróci.

 

Ile można zaoszczędzić na rekuperacji?
Decydując się na wentylację mechaniczną, należy liczyć się z tym, że początkowo niezbędne będzie poniesienie sporych wydatków. Ich wysokość będzie zależna od wielu czynników, między innymi:

  • od metrażu budynku,
  • kosztów wykonania projektu instalacji czy jej montażu,
  • ceny wybranego sprzętu oraz ewentualnych urządzeń dodatkowych.Gdzie warto szukać oszczędności?
Podczas wyboru konkretnych rozwiązań należy jednak wziąć pod uwagę ich możliwości, nie zaś sugerować się wyłącznie jednorazowymi kosztami. Oszczędność na wyborze słabszych jakościowo urządzeń, szybko może okazać się przyczyną ponoszenia większych wydatków związanych z użytkowaniem czy naprawą instalacji.
Lepiej więc traktować inwestycję w szerszej perspektywie czasowej, dobierając wentylację mechaniczną zgodnie z metrażem budynku i sugestiami specjalistów. Dzięki temu zamontowany sprzęt posłuży domownikom przez dłuższy czas. Odpowiednia wydajność poszczególnych elementów sprawi również, że ograniczone zostaną stałe koszty eksploatacyjne.
Rekuperacja z odzyskiem ciepła pozwoli zdecydowanie zmniejszyć wydatki związane ze zużyciem energii oraz ogrzewaniem pomieszczeń. Dzięki temu w przypadku dużych obiektów inwestycja w wentylację mechaniczną może się zwrócić nawet po upływie kilku lat.
Oczywiście, w zależności od kwoty dotychczas wydawanej na ogrzewanie pomieszczeń, od typu zamontowanego urządzenia czy wielu innych aspektów, oszczędność na rekuperacji może być bardzo różna.
Odmienny będzie więc również czas, po którym inwestycja w pełni się zwróci.


Niższe rachunki za ogrzewanie


 

Aby zauważyć oszczędności, nie trzeba jednak czekać aż inwestycja na siebie zarobi. Już bowiem płacąc pierwsze rachunki, można zaobserwować zmniejszenie stałych kosztów eksploatacji budynku. Dzięki rekuperacji ograniczone zostaną straty ciepła oraz wydatki ponoszone na ogrzewanie pomieszczeń. Wentylacja mechaniczna pozwoli bowiem lepiej wykorzystać posiadane zasoby, oczyszczając powietrze oraz odzyskując ciepło.
Zapraszamy do zapoznania się ze specyfikacją techniczną naszych urządzeń! Zakup systemu wentylacji mechanicznej jest inwestycją, która daje szereg korzyści. Warto jednak dokładnie wiedzieć, jakie są wady i zalety rekuperacji, aby wyeliminować część problemów i czerpać z tego rozwiązania jak najwięcej.


Więcej korzyści z wydajnych urządzeń
Większość minusów takiego systemu wiąże się z nieodpowiednim wyborem podzespołów, centrali wentylacyjnej czy też z zatrudnieniem niekompetentnej firmy montażowej. Należy więc przed podjęciem jakichkolwiek działań najpierw dobrze zorientować się na rynku, podpytać różnych specjalistów, być może także znajomych, którzy mają u siebie rekuperację. Po takim wywiadzie środowiskowym łatwiej zdecydować o wyborze konkretnego systemu wentylacji mechanicznej oraz ekipy, która zajmie się jego instalacją.
W przypadku zakupu słabej jakości urządzeń lub nieodpowiedniego montażu systemu, częściej będą pojawiały się awarie, a ponadto wentylacja będzie mało wydajna. W konsekwencji użytkownik poniesie znacznie większe koszty eksploatacji i serwisowania. Oczywiście, w związku z tym, że wentylacja działa na prąd, należy liczyć się z nieco większymi wydatkami w tym zakresie. Jednocześnie jednak po zainstalowaniu w domu rekuperacji zmniejszeniu ulegają koszty ponoszone na ogrzewanie.


Plusy posiadania wentylacji mechanicznej
Wentylacja mechaniczna pomieszczeń zapewnia domownikom czystsze powietrze. Nie ma w nim tyle dwutlenku węgla, co w momencie korzystania z wentylacji grawitacyjnej. Znajduje się w nim także mniej wilgoci, co pozytywnie wpływa na samopoczucie. Jednocześnie nie trzeba otwierać okien, aby wywietrzyć budynek, gdyż cały czas świeże powietrze jest do niego dostarczane. Pozwala to ograniczyć straty energetyczne i zadbać o komfort o każdej porze roku. Zimą nikt już nie musi marznąć przy otwartych oknach. Latem czy wiosną też wcale nie trzeba ich otwierać, a w konsekwencji można zapobiec przedostawaniu się do budynku insektów, a także brudu z zewnątrz.

Rekuperacja posiada wiele zalet, natomiast wady w większości można zminimalizować, zatrudniając doświadczonych monterów i wybierając dobry sprzęt.

 

Co to jest rekuperator?
System, dzięki któremu poprzez nieustanne dostarczanie świeżego powietrza, można poprawić jakość środowiska pracy lub domowego otoczenia, a ponadto odzyskać część ciepła, nazywany jest wentylacją mechaniczną. W jego skład wchodzi między innymi rekuperator, który stanowi główne urządzenie tej instalacji. To on w pierwszej kolejności styka się z czystym powietrzem, pochodzącym z zewnątrz. Dopiero gdy je ogrzeje i oczyści, przedostaje się ono do wnętrza domu.


Jak rekuperacja radzi sobie z brudnym powietrzem?
Skoro osoby przebywające w budynku, stale otrzymują nowe zasoby powietrza, co dzieje się z tym starym i zużytym? Komfort użytkowników wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest tym większy, że cyrkulacja poprzez rekuperator odbywa się w taki sposób, że nowa porcja mieszanki tlenu i azotu, nie ma kontaktu ze starą. Warto podkreślić, że to zupełnie inaczej niż wtedy, gdy otwierasz okno, aby przewietrzyć wnętrze domu czy biura. Wówczas, niestety, brudne i zalegające w pomieszczeniach masy powietrza pozostają w środku i tylko częściowo są zastępowane nową mieszaniną gazów. W międzyczasie nie dochodzi również do oczyszczania. Dostarczone poprzez otwarcie okna powietrze może zatem zawierać duże ilości dwutlenku węgla oraz inne szkodliwe substancje, których najwięcej znajduje się w dużych miastach.


Dlaczego działanie rekuperatora wpływa na samopoczucie?
Jedną z większych korzyści wentylacji mechanicznej jest fakt, iż pozwala ona trwale poprawić samopoczucie mieszkańców domu czy osób często przebywających w danym budynku. W wielu obiektach, w których dawniej występował problem nadmiaru wilgoci, bakterii czy kurzu, w końcu można o nich zapomnieć i głęboko odetchnąć. Ponadto poprzez swoją pożyteczną pracę rekuperator umożliwia czerpanie większej ilości energii ze snu. Niski poziom CO2 sprawia, że organizm jest lepiej dotleniony i bardziej regeneruje się w czasie nocnego odpoczynku. Nic więc dziwnego, że dawne, częste bóle głowy, teraz mogą być zdecydowanie rzadsze i mniej dotkliwe. W końcu sen stanowi podstawę dobrego samopoczucia.


Wentylacja z odzyskiem ciepła – fakty i mity
Chcąc pozyskać wiedzę na temat rekuperacji, można niekiedy natrafić na różne, sprzeczne informacje. To zdecydowanie utrudnia podjęcie świadomej decyzji, czy inwestować w wentylację z odzyskiem ciepła, czy nie. Postanowiliśmy więc rozprawić się z mitami na temat tego systemu i przedstawić związane z nim fakty. Jakie są mity na temat rekuperacji? Niektórzy twierdzą, że do założenia wentylacji mechanicznej nie trzeba się wcześniej przygotowywać i wystarczy zatrudnić fachowców, którzy założą odpowiednią instalację. Jest to jednak nieprawdą, bowiem przed przejściem do etapu montażu, należy zlecić wykonanie profesjonalnego projektu rekuperacji, dostosowanego do parametrów konkretnego budynku. Tylko wówczas system będzie skutecznie wywiewał całe brudne powietrze, dostarczając w jego miejsce świeże.

Innym mitem jest informacja jakoby rekuperacja i wentylacja grawitacyjna mogły działać równocześnie. Nie jest to możliwe, dlatego należy zdecydować się tylko na jedną z instalacji. Z pewnością najlepiej jest dokonać wyboru przed budową domu czy remontem, aby zminimalizować koszty montażu systemu.

 

Fakty o wentylacji z odzyskiem ciepła
Podstawowa wątpliwość osób, które zastanawiają się nad skorzystaniem z rekuperacji, to kwestia dostarczania do pomieszczeń świeżego powietrza bez uchylania okien. Spieszymy więc z wyjaśnieniem, że wentylacja mechaniczna umożliwia otwieranie okien, jednak ta czynność nie jest niezbędna do tego, aby mieć w budynku ciepłe i przede wszystkim czyste powietrze. Faktem jest, że do wymiany zużytego powietrza na świeże wystarczy sama instalacja rekuperacji. Jest to świetna wiadomość zwłaszcza w zimie, bowiem można uniknąć wychładzania pomieszczeń.

 

Czasami spotykamy się również z pytaniami o to, czy wentylację z odzyskiem ciepła można założyć w każdym budynku. Odpowiedź brzmi: tak. Oczywiście, najlepiej podejmować takie decyzje jak najszybciej, czyli jeszcze zanim postawi się dom czy budynek firmy, ponieważ pozwoli to wygenerować oszczędności. Jeśli jednak obiekt już stoi, to nadal nic straconego i można zaprojektować do niego nową instalację.

Polecane

Instagram
Odwiedź nasz profil na instagramie kliknij
Zadzwoń
Odpowiemy na pytania i pomożemy dobrać odpowiednie produkty
Telefon: 22 87 98 921
Kup na raty!
Każdy z naszych grzejników możesz kupić korzystając z płatności ratalnych. Decyzja już w 15 minut. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel