Dodaj produkty podając kody
Kocioł ACV
( ilość produktów: 24 )Wybór kotła gazowego z pewnością nie jest łatwy, należy wziąć pod uwagę wiele parametrów, aby dobrać odpowiednią wydajność i funkcjonalność. Dlatego jesteśmy do Państwa dyspozycji w celu pomocy w dokonaniu trafnego wyboru. Zapraszamy do kontaktu, jesteśmy profesjonalistami, którzy potrafią zadbać o interes każdego klienta.
Praktyczne kotły gazowe – ich miejsce przeznaczenia, sposób montażu
Umiejscowienie kotła gazowego grzewczego zwykle jest zależne od jego gabarytów, dlatego mniejsze jednostki można montować w kuchni albo w łazience, wieszając je na ścianie. Wizualnie praktycznie nie różnią się od tak zwanych junkersów (firma Junkers stała się obiegową nazwą tych urządzeń), czyli piecyków gazowych albo inaczej ogrzewaczy gazowych przepływowych. Są to przeważnie na tyle małe urządzenia i na dodatek kompaktowe, że udaje się je wkomponować w otoczenie bez większego uszczerbku.
Ze względu na swój mniejszy rozmiar mają mniejszy zasobnik na ciepłą wodę. Woda jest szybciej podgrzewana, ale ze względu na mniejszą objętość też szybciej wychładzana. Z tego powodu następuje częstsze włączanie i wyłączanie grzania – mniej ekonomiczne rozwiązanie.
Dla większych potrzeb związanych z ogrzewaniem i dostarczaniem ciepłej wody przeznaczone są rozwiązania o odpowiednio większych wymiarach, które mogą stać w miejscu do tego specjalnie przygotowanym, czyli w kotłowni lub w innych lokalizacjach. W tym wypadku zasobnik jest większy, przykładowo kotły stojące mają pojemność 70 litrów, a wiszące o tej samej mocy tylko 5 litrów. Większa ilość wody to także płynniejsza regulacja temperatury wody zasilającej system ogrzewania czy związanej z jej użytkowaniem.
Tak samo jak w przypadku kotłów podwieszanych dla bezpieczeństwa miejsce montażu nie może być tam, gdzie najczęściej i najdłużej przebywają ludzie, czyli w pokojach oraz w sypialni. Dlatego strych, garaż, korytarz jest odpowiednią lokalizacją. A co z piwnicami? Jest to dobre miejsce pod warunkiem, że nie chcemy zamontować tam kotła gazowego zasilanego gazem ciekłym. Gaz ten jest cięższy od powietrza i przy jakimkolwiek wycieku gromadzi się na dole i nie ma możliwości swobodnego wypłynięcia, wentylacji. Jest to niebezpieczne i dlatego zakazane. Piwnica tak, ale tylko dla gazu ziemnego.
Zważywszy na to, że kotły zasilane są gazem, istnieją tu restrykcyjne zasady bezpieczeństwa dotyczące montażu. Należy przestrzegać reguł związanych z przestrzenią (odpowiednia kubatura), wentylacją, odprowadzaniem spalin, pieczołowicie wykonaną, szczelną instalacją, odbiorem i regularnym okresowym przeglądem.
Ze względu na stare konstrukcje przyjęło się uważać, że kotły stojące są bardziej wytrzymałe od podwieszanych z uwagi na trwalsze materiały takie jak żeliwo. W obecnych czasach to stwierdzenie to mit, dlatego że pod względem jakości i trwałości kotły montowane na ścianie niczym im nie ustępują.
Kotły gazowe z zamkniętą czy otwartą komorą spalania?
Kocioł z otwartą komorą spalania pobiera tlen z pomieszczenia, dlatego dla takiego typu urządzeń potrzebna jest dobra wentylacja oparta na przykład o nawiewniki okienne. Trzeba zadbać o doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz, co wiąże się z większymi stratami cieplnymi, czyli z wychłodzeniem budynku.
Takiego problemu nie ma z instalacją kotła gazowego z komorą zamkniętą. Tutaj układ powietrzno - spalinowy jest szczelny. Komora jest zupełnie odizolowana, dlatego nie ma ryzyka wydostania się spalin do środka. Stosowane mogą być dwa współosiowe przewody, gdzie na zewnętrznym dostarczane jest powietrze za pomocą wentylatora. Tego typu układ dostarczania powietrza powoduje nadciśnienie, które umożliwia usunięcie spalin środkową częścią przewodu. Taka budowa 2w1 przewodu nie jest przypadkowa, w razie rozszczelnienia części odpowiedzialnej za usunięcie spalin, nie wydostają się one do pomieszczenia, tylko są transportowane do szczelnej komory, a stamtąd ponownie usuwane. Jest to zabezpieczenie przed możliwością wydostania się spalin do budynku. Następną funkcją takiego rozwiązania jest to, że gorące spaliny podgrzewają zimne powietrze z zewnątrz, zwiększając przy tym efektywność procesu spalania.
Atutem jest także to, że w przypadku posiadania kominka nie nastąpi tu efekt zasysania powietrza z paleniska. Ten problem jest połączony ze złą jakością wentylacji w domu, a to dla komory otwartej jest poważnym zagrożeniem na niepełne spalanie gazu i pojawienie się bardzo niebezpiecznego tlenku węgla (czadu).
Bolączką prostszego rozwiązania jest także możliwość wystąpienia ciągu wstecznego (tak zwanej cofki), która powoduje wydostawanie się spalin do środka pomieszczenia. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego warto postawić na kotły gazowe z zamkniętą komorą.
Jaka jest różnica między kotłem gazowym a piecem gazowym?
Wspólnych punktów takich jak wykorzystanie spalanego gazu do ogrzewania wody jest sporo, ale są też rozbieżności. Piec gazowy podgrzewa wodę użytkową w jednym miejscu. Jest ona ogrzewana w trakcie przepływania przez nagrzewnice, po czym wylatuje z kranu czy z prysznica. Natomiast kocioł gazowy jest miejscem nagrzewania wody, która jest rozprowadzana po całym domu i niekoniecznie musi to dotyczyć wody użytkowej, ale instalacji centralnego ogrzewania. To jest właśnie istotna różnica – gazowe podgrzewacze wody nie mogą służyć do zasilania kaloryferów w gorącą wodę czy ogrzewania podłogowego, bo tworzą obieg otwarty i ich funkcją jest jedynie podgrzewanie wody do codziennego użytku.
Kocioł gazowy dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny?
Kocioł co gazowy odpowiada tylko za ogrzewanie domu i dlatego jest nazywany jednofunkcyjnym. Rozbudowa układu o dodatkowy zasobnik z wymiennikiem umożliwia podgrzewanie wody użytkowej.
Natomiast kocioł dwufunkcyjny to kompaktowa wersja systemu centralnego ogrzewania i c.w.u. Jest to rozwiązanie wymagające mniejszej ilości miejsca i dosyć często można je zamontować na ścianie. Układ ma o wiele mniejszy zasobnik na wodę użytkową, dlatego jej podgrzewanie jest przepływowe. Brak tutaj bufora na ciepłą wodę, z powodu czego istnieje zwłoka w oczekiwaniu na podgrzanie.
Dwufunkcyjne urządzenie powinno być celowane do mniejszych gospodarstw domowych, z mniejszą ilością punktów poboru wody oraz krótszym odcinkiem między kotłem a punktami korzystania z ciepłej wody użytkowej. Te aspekty wpływają na to, czy ciepło wody będzie dostateczne, bo rozwiązanie przepływowe jest mniej stabilne niż bufor ciepłej wody dodany do instalacji centralnego ogrzewania (kocioł grzewczy gazowy jednofunkcyjny).
Na koniec warto nadmienić, że kotły gazowe co (dwufunkcyjne) są tańsze niż rozwiązania jednofunkcyjne. Kotły kondensacyjne są zawsze z zamkniętą komorą spalania.
Efektywny kocioł gazowy kondensacyjny – więcej wykorzystywanej energii
Kotły gazowe kondensacyjne mogą być wykorzystywane jako kotły co gazowe, ale także dwufunkcyjne. Posiadają zamkniętą komorę gazową, od zwykłych pieców gazowych wyróżnia je wykorzystanie pary wodnej do zwiększenia efektywności spalania. Para wodna jest oprócz dwutlenku węgla związkiem chemicznym powstałym w wyniku całkowitego spalania gazu ziemnego czy butanu. W rozwiązaniach niekondensacyjnych energia pary wodnej jest tracona bezpowrotnie, bo ulatuje do komina. Temperatura spalin potrafi sięgać nawet 90°C, dlatego wymyślono lepsze rozwiązanie, którym jest efektywne wykorzystanie ciepła pary wodnej przy zmianie jej skupienia. Dlatego kocioł kondensacyjny za pomocą wymiennika z zimną wodą schładza spaliny, aby mogła się skroplić para wodna. Następuje przez to ogrzanie wody w wymienniku, która trafia do docelowego wymiennika ogrzewanego spalanym gazem. Takie wstępne ogrzanie wody zmieniającej stan skupienia pary wodnej powoduje zwiększenie sprawności kotłów do 10%. Bardziej wydajne kotły to coraz mniej wpływające negatywnie na środowisko rozwiązania. Producenci starają się, aby ich produkty miały oznaczenia kocioł gazowy a++, czyli coraz bardziej oszczędne dla wszystkich urządzenia.